Pracovní dny
Pokud je dnešní název dne pondělí, úterý, středa, čtvrtek nebo pátek, tak vstávám mezi 5:15 až 5:30 (a.m.). Zpočátku bylo vstávání v chillu, protože jet lag dělá hodně a chodil jsem brzo spát. Nyní jsem si už zvykl na svoji matraci a.k.a. postel, proto se vstává čím dál tím hůře. Výhodou brzkého vstávání jsou prázdné chodníky a méně aut na silnicích (na těch hlavních tazích je po ránu aut jak normálně v Praze). Brzké vstávání mi dovoluje se zúčastnit konferenčního callu s lidmi z Prahy, proto vstávám brzy. A také chodím domů už někdy okolo 4 odpo.Kancl máme kousek od Chelsea Market. Chelsea Market je obchodní dům, který obsahuje převážně restaurace a fastfoody. Jednou jsem tam byl v poledne a nebylo místa k hýbání. Od té doby tam nechodím. Co jsem zahlíd, tak jsou tam snad všechny typy jídel, takže každý si něco najde. Ať jsou to italské, thajské, čína, japonsko, usa burgery, mořské plody, květiny, bio jídla, halal vepřové, košér atd.
Restaurací je okolo práce velký dostatek. V prvních dnech jsem si vyzkoušel dost různých restaurací, ať už jsou to burgery, pizzy, mexikáni nebo thajsko. Nakonec jsem se rozhodl chodit na burgery do Corner's Bistro k panu Billovi. Bill je poměrně starý pán menšího vzrůstu (menší než já), vypadá a mluví něco mezi italštinou a hispáncem, a s největší pravděpodobností se nejmenuje Bill. Prostě jsem ho tak pojmenoval jako někteří lidi pojmenovávají své plyšáky nebo mobily. Nejlepší na té restauraci není ale Bill, nýbrž hamburger. Hambáč stojí USD 9.75 bez daně, daň činí dalších 9% navíc. K tomu samozřejmě připočti povinné "dýško". Ale stojí za to. Má to nejlepší maso, který jsem kdy ochutnal, a nedokážu to popsat vlastními slovy. I ty hranolky k tomu jsou super. Musíte ochutnat. Na Yelpu to má nejlepší hodnocení z okolních restaurací. Hambáč tu mají menší velikost než v ČR a tak se lépe vejde do ruky, ale jsou lepší.
Co se týče známých fastfood řetězců jako McD nebo KFC, těch tu v okolí moc není nebo jsem je neviděl. Vyzkoušel jsem i nějaké méně známé a nic moc. Jmenovitě např. Wendy's, White Hall, T.G.I.F. (i když to není asi fast food, stejně nic moc). Mekáč tu chutná podobně jak v Praze a stojí to jen o trochu víc a navíc se nemusí dávat dýško, takže je to nejlevnější póvl jídlo (junk food).
Kultůra
Možností je tu hodně. Stačí zajít ven a uvidíte takových kultur jako snad nikde na celém světě. Co restaurace, to je jiná jídelní kultůra. Dokonce i česká restaurace tu je, ale jako jediná z restaurací zde mi příliš nechutná.Pokud se zajímáte spíše o muzea a tak, je také z čeho vybrat. Zatím jsem byl v Museum of Modern Art (MOMA), Transit museum a Jewish Museum. Chci ještě očekovat Metropolitan museum NY a pak Natural Museum.
MOMA - lístek sem stojí $25 a rozhodně za to stojí. Pokud se ještě zajímáte o kreslení nebo grafiku nebo něco podobného, je to zážitek k nezaplacení. Muzeum má 6 pater, k projetí jednoho patra vám tak zabere hoďku času. Hodně je tu originálů od klasiků jako jsou Picassa, Gaugina, van Gogha apod. Pak jsou tu vystavené moderní umění, což jsou kontroverzní díla, u kterých platí "Hate it or love it". Je tu vystaven třeba Salvador Dalí nebo ten americký umělec, co dělá reklamní věci, jehož jméno je známé, ale zapomněl jsem ho. V dalších patrech narazíte například na počítačovou sekci, která mě také nejvíce zaujala. Je tu historie počítačů, pak jsou tu různé staré a známé hry (např. Pacman, Super Mario), nějaké Google věci, hledači min apod. Vše je samozřejmě interaktivní a můžete zkoušet.
Transit museum - toto muzeum není na Manhattanu, ale v Brooklynu. Není to turisticky známé místo, přesto je to také zajímavé. Nenajdete tu žádná díla od známých umělců, ale dozvíte se něco o tom, jak se stavělo metro v NYC. Jsou tu vystavěné také staré vagóny metra a můžete se po nich projít. Lístek stojí jen $7.
Jewish museum - židovské muzeum se nachází kousek od WTC One (ten nejvyšší barák v NYC). Protože je tu v práci hodně Židu a jeden Žid z vedlejšího kanclu je podle mě dost liberální (má vousy jak Žid, nosí hábit jako židovský Harry Potter a má i pod čepicí), proto jsem šel do tohoto muzea. Také ráno hraje na divný hudební nástroj, který vydává zvuk jako když kvíká děcko, tak jsem chtěl vědět, co to hraje. V muzeu jsem to ale nezjistil, takže je to prostě židovská hymna. Každopádně muzeum je zase poměrně velké, pokud chcete vše pročíst a tak, sebere vám to den. Lístek pro studenty zde stojí jen $7. Muzeum má 3 patra. V prvním patře se dozvíte něco o Židech obecně. Jaké mají zvyky, uvidíte nástroje, se kterými se dělala obřízka, oslava bar mitzvah a.k.a. den dospělosti, hanukkah atd. Také se dovíte, kteří Židi jsou kteří a jaké jsou směry židovství (ortodoxní, socialisti, zionisti a liberální). Prostě je to pohodové patro, který s emocemi moc nepohne. Druhé patro je naopak pravý lolocaust. Ano, je celá věnována holocaustu v Německu, od vzniku až po úpadek. Uvidíte zde vyvěšenou originální vlajku s hakenkreuz, videa z té doby, různé originální vyhlášky, dopisy vězňů a dětí a další věci. Hodně drsné je vyprávění židovských dětí. Musím to zopakovat, že je to pravý lolocaust a místy se to zdá neuvěřitelné, že se něco takového stalo ani ne před 100 lety. Musíte vidět, ani pak to ale nelze pochopit. Třetí patro je již o židovství v současnosti. Jelikož jsem musel vyzvednout věci z prádelny, bylo to rychlé patro a nic mě nezaujalo.
Guggenheimovo museum - toto muzeum je tak známé po celém světě, že má i poměrně kvalitní český popis na wikipedii. Lidi (já) znají spíše ten barák zvenku než co je uvnitř. A opravdu byl ten barák více zajímavý než samotná díla. Přitom v muzeu (nebo spíše galerii) byly vystaveny samé známé obrázky jako od Cezanne, van Gogh nebo Picassa (období před kubismem, kdy kreslil ještě normálně). Vstupné do muzea stojí $ 14 pro studentíky, pro normální lidi $ 16. V ceně je zahrnut i audioprůvodce, což určitě dělá obrazy o mnoho zajímavější. Audioprůvodce je vlastně jedna aplikace, která je nainstalována na iPod Touch.
Bohužel dnes až někdy do října se připravuje výstava, proto byla uzavřena točité schodiště, což je asi nejlepší věc v tomto muzeu, a také tři horní patra. I tak prohlídka 3 zbylých pater mi trvalo asi 3 hodiny, protože jsem si u některých děl pozastavil a poslouchal vyprávění.
Jak jsem zmínil, barák samotný je skvostné architektonické dílo. Byl otevřen někdy v 50.letech min. století na 5th Avenue, což je asi také nejznámější ulice zde v NYC. Podél celé kupole je schodiště, kde by měly být vystavěna díla (dnes nebyly) a je prý zážitek koukat na proudy lidí, jak koukají na díla. Stoupání tohoto schodiště je 3%, takže je vhodné i pro invalidy. Ze střechy jde dolů přirozené světlo, který má osvětlovat celý barák za slunečního dne (dnes pršelo).
Někde jsem četl, že je povinnost zajet do Broadway do divadla. Tak jsem si také koupil lístek na jedno představení. Je to Lion King. Lístek stál cca neuvěřitelných $ 160, a to ještě byl ten levnej. Jo, Broadway je drahé místo. Kupodivu kdybych si lístek nekoupil, nemusel bych ho už sehnat. Je poměrně rychle vyprodáno a kupoval jsem to tak přes 14 dní předem, abyh měl za tuhle cenu požadované místo. Například u těch nejlepších her, kde účinkuje Jack Hughman a.k.a. Wolverine, ceny začínají od $ 200 výše a lístek si kupujete tak měsíc předem. Drahá záležitost, report o divadlu napíšu, až to uvidím.
Také jsem asi 4x byl v kině. Kina tu jsou stejná jak v ČR, akorát trochu víc kin a filmy jsou i novější. Lístek stojí v multikině za $ 15, v menším kině v Brooklynu jsem dal okolo $ 10. Stejně jako multikina v ČR tu na lístku nejsou místenky a míst je vždycky dost (jednou jsme byli okolo 10 lidí v celém sále). Také jsou tu k dispozici pítka, takže si nemusíte kupovat pití před představením. A do kina lze brát i jídlo zvenčí, kontrolor lístku mi jednou zkontroloval i batoh a měl jsem tam jídlo a pohoda.
Žádné komentáře:
Okomentovat