Big Apple, New York City, město, které nikdy nespí atd. New York patří mezi ty největší, ve kterých jsem kdy byl (větší byly asi jen Peking, Shanghai a Seoul). Je to však město s nejvíce mrakodrapy a možná i nejvíce multikulturní, které jsem kdy viděl. Sydney sice bylo také hodně multikulturní, ale např. moc lidí z negroidní rasy jsem tam neviděl.
Důvody odjezdu
Protože v současnosti pracuji v americké firmě se sídlem v NYC, tak jsem se rozhodl sem jet. Také je to jedna z míst, kam bych se tak či tak chtěl podívat v budoucnu. Navíc jsem chtěl někam jet na dovolenou.
Přípravy
Před samotným odletem jsem si připravil několik věcí. Jako první je nutné koupit si letenku. Našel jsem nějakou za 18k Kč, letí se z Prahy časně ráno (6:45am) a dorazí se do NYC ten samej den v 11:50am (časový posun -6 hodin GMT). Všetko to bylo přes pelikan.cz. Co jim tam špatně fungovalo, byl zadávání API (Advanced Passengers Info). Musel jsem jim volat na centrálu a stejně informace tam zadali špatně. Nakonec ty info nebyly ani potřeba, ale to zjistíte až na letišti, na netu je napsáno opak.
Dále jsem si rezervoval místo bydlení přes Airbnb. Protože jsem chtěl bydlet přímo na Manhattanu někde blízko k práci (max. 45 min pěšky), tak jsem si našel místo v Chinatown. Bydlení není úplně nejlevnější. Protože jsme jeli 2 lidi, chtěli jsme byt nebo pokoj s 2 posteli a toto nejlevnější apartmá nás vyšlo na 36k Kč na osobu na měsíc.
Jako poslední krok jsem si zařídil ESTA (něco jak vízum). Oproti vízu je to jednodušší v tom, že je to v podstatě nákup přes eshop. Na jejich webu si vyplníte nějaké údaje o sobě, zaplatíte $14 a je to hned hotové.
Nejsložitější část z celé přípravy byl najít ten správný byt na správném místě za správnou cenu. Sice je k dispozici hodně bytů, ale ceny buď začínají od 5k USD výše za měsíc nebo jsou velmi daleko od centra, což by se také nevyplatilo, zvláště pokud jste turisté.
Přílet
Let byl poměrně standardní, letadlo od Delta Airlines nic moc, jídlo bylo v pohodě. Po příletu se prochází imigrační branou, kde se imigrační policajt vás zeptá na to, co je účelem vaší cesty, přejde bio pasem přes stroj, který o vás ví vše, sejme otisky prstů a fotku, a můžete jít. Celý to trvá tak 3 min.
První kroky
Letiště JFK je poměrně daleko od města. Naštěstí je tu přímé spojení s metrem, který funguje také dobře. Co vás v metru na první sestup zarazí, je hic ve stanicích. Stanice jsou na rozdíl od těch českých poměrně blízko u země, a tak tam není chládek z podzemí, ale hic z nadzemí. Lístek tu také nestojí extrémní prachy (např. v Austrálii jsem platil $17 jen z cestu z letiště k nejbližšímu MHD), ale jen $5 od letiště k MHD a pak dalších asi $2,5 do města. Cesta je poměrně dlouhá, takže jít pěšky místo toho je nepředstavitelné. Metro vypadá hůře než v Praze a má trochu divnou vůni, ale není to nic hrozného. Zajímavé bylo to, že vlak v některých částech tunelu poměrně dlouho zastavoval. Takže cesta, která by asi trvala tak 35 min pražským tempem, se nakonec protáhlo na 55 min.
Naše první kroky ve městě vedli přímo do našeho kanclu někde na Manhattanu. Pro představu, kanclík asi 2,5x2,5m tu asi stojí $1900 USD (ta kóje vedle našeho kanclu, kterou jsme však nechtěli). Náš kancl je o trochu větší, ale taky nic super. 3 lidi se sem vejdou, ale that's it. V kanclu jsme si vyzvedli doláče (miliony doláčů a nějaké ty šeky a diamanty) a klíče k novému bytu a šli jsme domů. MHD z kanclu do bytu trvá asi 20 min.
Byt je poměrně malé, pokoje obsahují postel nebo spíše matrace a stůl a to je tak vše. Z okna je slyšet permanentní hučení ve stylu Niagara, takže přes noc se musí spát se zavřeným oknem. Občas tam lítaj komáři, ale to jsem zabil stylem spreje proti komárům. Matrace jsou nic moc, jeden je tvrdý a na druhém je cítit každá pružina. Kromě ložnic je tam i obývák, kuchyňka a WC a sprchový kout, všechno však v malém provedení, takže celkově je byt tak pro 2 lidi.
Chinatown
Ten je tu poměrně veliký. Někde jsem i čet, že je to největší chinatown mimo Čínu na světě, žijí tu až 150000 Asijců. Rychle jsem tam tedy zapad. Silnice a ulice tam opravdu trochu připomíná Čínu či Vietnam, ať už jsou to pouliční prodavači, odpadky po zemi, smrad a nebo zavěšená mrtvá zvířátka za vitrínou restaurací. Jako první restauraci jsme taky nemohli vyzkoušet nic jiného než nějakou tu čínu. Dal jsem si hned 3-chodové menu (dimsum, rýži s hovězí a nějaké almond tofu dezert) a celkově to vyšlo na 40 doláčů.
Dýška v USA
Když už povídám o restauracích, je dobré zmínit o jejích cenách. Začnu dýšky. Dýška se tu dává od 10 - 20% (můj šéf dává 20%, pokud je to extrémně špatné, tak 10%). A proč je tomu tak? Je psáno v jedné knize a také mi to říkal kolega, že číšníci i číšnice tu dostávají extrémně nízký základní plat a zbytek mají jen z dýšek (např. jen $1,5 za hodinu). Také (nebo spíše díky tomu?) se o hodně více snaží než v českých restauracích. Jsou milí, při jídle se chodí ujistit (někdy i několikrát), zda máte vše v pořádku atd.
Ceny v USA
Další věc, která může zahýbat s cenou, jsou daně. Daně jsou pro každý stát různé, proto jsou všechny ceny uvedené bez daní. Takže v restauraci, pokud narazíte na jídlo za $10, musíte si připočíst ještě asi 9% zde v NYC. A to platí nejen v restauracích, ale všude, dokonce i na internetu. Chtěl jsem si koupit MacBooka za 1800 USD, ale pak jsem zjistil, že to stojí 2000 USD s daní. Nuff said.
MHD v USA
MHD jsem příliš v USA nepoužil. Příjemná je cena jízdenky z letiště do centra, vyjde to tak na 7,5 USD se vším všudy. V NYC je také druhé nejstarší metro v USA (za Boston), je však jediný na světě, který jezdí nonstop (24/7 365 dní). Linek je tu taky mrtě, takže se dostanete skoro všude metrem. Kromě MHD tu také jezdí busy, ale s tím jsem zatím nejel.
Posledním MHD je ferry a.k.a. velká loď. Ta převáží lidi z Manhattanu na Staten Island (čtvrť NYC). Je to poměrně veliká loďka o čtyřech patrech, která převáží kromě lidí i třeba i auta. Co je super, je její cena. Jako jediná jezdí zdarma intervalu po 30 min denně. Z tohoto ferry je super výhled na Manhattan a mrakodrapy, hlavně na nové WTC barák (3.nejvyšší na světě), pak také lze vidět sochu svobody a nějaké ty lodě.
Žádné komentáře:
Okomentovat